Fontanny są elementem dekoracyjnym powstałym z różnorodnych ukształtowań strugi wodnej nazywanym obrazem wodnym. Obraz wodny może występować samodzielnie w fontannach pływających lub w połączeniu z obiektem architektonicznym np. rzeźbą.

Możliwości tworzenia fontann są nieograniczone, a ich urok zależy od wyobraźni projektanta. Podstawowymi elementami każdej fontanny są dysze i pompy.

Dysze służą do kształtowanie obrazu wodnego.
Pompa dostarcza do dysz wodę pod określonym ciśnieniem i o określonej wydajności. Dobór parametrów pompy do proponowanego obrazu wodnego jest dobierany przez doświadczonego projektanta.
Pompy mogą być umieszczane wewnątrz lub na zewnątrz niecki.

Tradycyjna fontanna stacjonarna charakteryzuje się tym, że dysze są umieszczone w niecce w sposób trwały. Poza tym wymagane jest pomieszczenie techniczne, w którym znajdują się pompa, filtr, zawory, sterownik, skrzynka elektryczna, itp.
W niecce fontanny znajdują się dysze, lampy oświetleniowe, czujnik poziomu wody, itd. Rozmiar niecki uzależniony jest od wielkości i wysokości obrazu wodnego jaki ma przedstawiać fontanna.

Uzdatnianie wody w fontannie

Atrakcyjność fontanny w dużym stopniu zależna jest od jakości wody jaka w niej przepływa. Piękna rzeźba w fontannie czy oryginalna forma powinna znajdować się we właściwej oprawie.

Woda w fontannie podlega podobnym wymogom co woda basenowa. Aby miejska fontanna była bezpieczna bakteriologicznie woda w niej znajdująca się musi być odpowiednio uzdatniana.

Projektując fontannę miejską należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • twardość wody,
  • nasłonecznienie fontanny,
  • zieleń wokół fontanny,
  • potencjalne zanieczyszczania - piasek, kurz, pył,
  • dostępność dla ludzi,
  • i wiele innych.
Odpowiedni dobór urządzeń uzdatniających wodę w fontannie zagwarantuje jej długie funkcjonowanie, zapobiegnie zbyt szybkiej degradacji.